top of page

Medžiaga

Suaugusiems
Suaugusiems
lytiskumo zodynelis ugdymas ivairoves na
Sąvokos, terminai, apibrėžimai 
Viršelis_2.png
Šis leidinys, tikimės, kad bus dar vienas įrankis jums – norisi, kad apie lytiškumo temas būtų kalbama drąsiau, giliau, paprasčiau, o svarbiausia – patogiau. Kartais būna neaišku – nuo ko pradėti, apie ką kalbėti, o ką naudoti vienai ar kitai temai? Tad šiose gairėse rasite ne tik trumpą įvadą apie kiekvieną aptariamą temą, naudingų nuorodų, bet ir praktinių užsiėmimų pavyzdžių – tikimės, kad naudosite juos savo grupėse su paaugliais, o gal netgi – ir su suaugusiaisiais
medijų raštingumas.png
Medijų raštingumo ir kritinio mąstymo ugdymo metodika, parengta įgyvendinant Erasmus+ programos projektą „Medijų raštingumas ir kritinis mąstymas jaunimo veiklose“ (2016-3-LT02-KA205-005089) (2016–2019 m.), yra skirta jaunuoliams, dirbantiems su bendraamžiais, pristatanti būdus, kaip kalbėti su draugais kritinio mąstymo, medijų ir informacinio raštingumo temomis.
Metodinės gairės_foto.png
Neretai lytiškumo ugdymo įgyvendinimui trūksta konkrečių metodinių priemonių, tad šios gairės gali padėti ne tik atverti pokalbį su paaugliais(-ėmis), tačiau ir padėti suprasti ką apie kokią temą kalbėti(s) su 5-8 klasių mokiniais(-ėmis), kokius dalykus akcentuoti ir į ką atkreipti dėmesį. Tikimės, kad tai paskatins pedagogus(-ės), švietimo pagalbos specialistes(-us) imtis šios, ne visuomet paprastos temos ir padėti augti sveikiems ir saugiems jauniems žmonėms.
Gidas saugusiems, kaip atsakyti į (ne)patogius paauglių klausimus.png
Kartais išgirdus jauno žmogaus klausimą apie lytiškumą gali kilti įvairių jausmų: pasimetimas, nerimas, o gal ir džiaugsmas, jog manimi pasitiki. Taip pat gali kilti ir paprastas klausimas – o ką atsakyti, kad neperžengčiau ribų, kad suteikčiau reikiamą informaciją, kad sukurčiau erdvę toliau klausti.

Tam, kad į jaunų žmonių klausimus atsakyti būtų paprasčiau  – duodame jums keletą patarimų! Visi šie klausimai yra surinkti 5-8 klasių mokinių užsiėmimų metu arba užduoti mūsų Instagram platformoje. 
Gairės_psl-01.jpg
Lytiškumo ugdymas, visų pirma, yra pokalbis. Tradicinis paskaitų stiliaus informacijos pateikimo metodas ne tik menkai motyvuoja jaunus žmones. Svarbu įvertinti, kad mokiniai, atėję į pokalbį apie lytiškumą, dažnai atsineša savo turimas žinias ir patirtis, todėl svarbu jiems leisti jau turimą informaciją ir patirtį kritiškai įvertinti, papildyti bei pakoreguoti. O tai geriausiai pavyksta padaryti bendraujant ir bendradarbiaujant interaktyviame, į jų pasaulį orientuotame pokalbyje.
Paauglyste ir lytiniai santykiai vedlys

Metodinės rekomendacijos paauglius auginantiems tėčiams, mamoms, globėjams, globėjoms ir ugdantiems pedagogams bei specialistams.

kaip kalbėti(s) ir diskutuoti lyčių temo

Kaip lytiškumo ugdymas prisideda prie lyčių lygybės užtikrinimo visuomenėje.

Rekomendacijos pedagogams ir tėvams.

Komiksai apie lyciu stereotipus_medziaga mokytojams-1-1.jpg
Ruošiate užsiėmimą lyčių stereotipų tema, tačiau nežinote, kokią užduotį pateikti moksleiviams? Šiame leidinyje rasite neužpildytus komiksus (užduoties lapus), kuriuos galėsite pateikti moksleiviams tam, kad jie patys užpildytų. Leidinyje rasite ir klausimų, skirtų diskusijai skatinti, aptarinėjant moksleivių sukurtus komiksus ir išgyventas situacijas, kuomet buvo susidurta su lyčių stereotipais.
Metodologija-01.jpg
Mokymai skirti mokyklų bendruomenės nariams. Leidinyje rasite medžiagą, kuri padės didinti mokyklos bendruomenės kompetencijas, siekiant suteikti jai pakankamai žinių ir gebėjimų veiksmingam smurto prevencijos mechanizmui kurti, leis ugdyti supratimą apie lyčių stereotipų ir nuostatų sąsajas su smurtu lyties pagrindu bei padės ugdyti dalyvių gebėjimus atpažinti skirtingas smurto dėl lyties formas, analizuojant praktines situacijas, susijusias su mokyklos aplinka.
Lygybes-laboratorija-001.jpg
Smurtas lyties pagrindu mokyklose – opi ir daugiasluoksnė problema, kasmet paliečianti milijonus vaikų, šeimų ir bendruomenių visame pasaulyje. Šio paketo medžiaga buvo parengta mokykloms ir jų bendruomenėms – mokytojoms, mokyklų darbuotojams, administracijai, socialiniams pedagogams, edukatorėms ir kitoms, siekiančioms kurti mokyklą be smurto. Leidinyje pateikta teorinė medžiaga, padėsianti geriau įsigilinti į smurtą lyties pagrindu ir jo kompleksinį pasireiškimą mokyklos aplinkoje, septynių žingsnių schema, leisianti nuosekliai planuoti mokyklos pokyčius, bei metodologijos, kuriomis galėsite naudotis užsiėmimų su moksleiviais metu.
icon 1.jpg

Atmintinė „Ką daryti patyrus seksualinį smurtą?“

Ką daryti patyrus seksualinį smurtą? Kur kreiptis? Kokia eilės tvarka? Kaip atrasti stiprybės? Kaip pasirūpinti savimi ar sau artimu žmogumi? Ką būtina žinoti apie savo teises, sistemą ir būtinus žingsnius, kad kuo greičiau imtume sveikti?

Screen Shot 2020-05-02 at 11.46.59.png
Kaip auga ir bręsta Jūsų vaikas
Patarimai tėveliams - lytiškumo ugdymas pradinėse klasėse (PDF)
kito_edited.jpg
Pagarbos kitoniškumui ugdymas
Visuomenėje, kurioje vis dar akivaizdus nepakantumas kitoniškumui1, svarbu įgalinti tėvus ir pedagogus siekti įvairių kultūrų socialinio koeg-zistavimo ir diegti visuomenės narių vertybines nuostatas, ugdyti gebėjimus ir teikti būtinų žinių, taip atveriant galimybes tarpasmeniniam, tarpkultūriniam dialogui.
lgbt_edited_edited_edited.png
Mano vaikas LGBT+. Kaip reaguoti?
Informacijos portalas LGBT* jaunimui, juos supantiems žmonėms ir emocinės paramos teikėjams.
Nk_klasė.jpg
Nepatogaus kino klasė – filmai, padedantys augti
Tai nemokama platforma, skirta formaliam bei neformaliam švietimui. Čia pristatome filmus, padedančius kalbėti svarbiomis, tačiau ne visada patogiomis socialinėmis temomis. Skatiname mokytis, pažinti visuomenės įvairovę ir apmąstyti šiandienos iššūkius žiūrint kiną klasėje.
lygus_edited.jpg
Europos visuomenė vis kenčia nuo rasistinio priešiškumo didėjimo ir netolerancijos mažumoms. Daug žmonių valstybinėse įstaigose, nevyriausybinėse organizacijose ir vietinėse iniciatyvinėse grupėse visame žemyne dirba, stengdamiesi išspręsti šias problemas. Europos jaunimo kampanijos „Visi skirtingi – visi lygūs“, kuri kovoja su rasizmo, ksenofobijos, antisemitizmo ir netolerancijos apraiškomis, tikslas – suburti žmones ir kartu galvoti, kaip įveikti įvairias netolerancijos formas.
pozityvas.png
Ši metodika gali būti puiki atrama . Moderuojami pratimai bendraamžių grupei atvers svarbių atradimų duris , padės įsisąmoninti turimą patirtį ir įsijausti į galbūt nepatirtas situacijas, nežinomus socialinius vaidmenis – įgyti naujos patirties ir žinių. Kartais jie suteiks energijos, bus smagūs, o kartais nu-gramzdins į apmąstymus. Tačiau visi jie – prasmingi ir skirti tam, kad rastum savo pilietiškumo kelią, kelią į socialinius pokyčius.
Jaunimui
Jaunimui
Viršelis.png
Ši paauglių klausimų ir atsakymų į juos rinktinė sudaryta ne tik tam, kad būtų galima
gauti atsakymus į rūpimus klausimus, sužinoti, kas sukasi kitų galvose, tačiau ir tam, kad
pratintumės kalbėtis apie lytiškumo temas: mokytumės žodyno, formuluotume klausimus,
ieškotume atsakymų.
icon 3.jpg

Atmintinė „Ką daryti patyrus seksualinį smurtą?“

Ką daryti patyrus seksualinį smurtą? Kur kreiptis? Kokia eilės tvarka? Kaip atrasti stiprybės? Kaip pasirūpinti savimi ar sau artimu žmogumi? Ką būtina žinoti apie savo teises, sistemą ir būtinus žingsnius, kad kuo greičiau imtume sveikti?

pozityvas.png
Ši metodika gali būti puiki atrama . Moderuojami pratimai bendraamžių grupei atvers svarbių atradimų duris , padės įsisąmoninti turimą patirtį ir įsijausti į galbūt nepatirtas situacijas, nežinomus socialinius vaidmenis – įgyti naujos patirties ir žinių. Kartais jie suteiks energijos, bus smagūs, o kartais nu-gramzdins į apmąstymus. Tačiau visi jie – prasmingi ir skirti tam, kad rastum savo pilietiškumo kelią, kelią į socialinius pokyčius.
bottom of page