top of page

5 būdai, kaip integruoti lytiškumo ugdymą kasdien

Atšuoliavęs rugsėjis pedagogams atnešė  daug pasikeitimų ir sumaišties, etatinio užmokesčio klausimai verda, o ir praeitais metų mokykloms patikėtų pareigų įgyvendinimo būdai liko ne iki galo išspręsti.


Gauname užklausų, kad lytiškumo ugdymas, o juo labiau jo integravimas, vis dar kelia nemažai vidinės sumaišties, tad siūlome 5 paprastus patarimus, kaip galite įtraukti lytiškumo ugdymo temas į kasdienes veiklas:

1)Esant galimybei kalbėkite su ugdytiniais/-ėmis apie pagarbą savo kūnui ir jausmams. Pozityvus savęs ir savo kūno vertinimas formuoja asmens savivertę. Taip pat pabrėžkite apie kiekvieno/-os teisę į savo kūno ir jausmų pagarbą iš kitų, inicijuokite diskusijas apie ksirtingus žmonių poreikius, lavinkite gebėjimą išgirsti ir priimti kito jausmus, taip pat ir neigiamą atsakymą.

2)Kalbėkitės apie įvairovę -kiekvienas žmogus yra unikalus ir skirtingas (vidiniu pasauliu, pomėgiais, aprangos stiliumi, kūno formomis, šeimos sudėtimi ir kt.) tačiau vienodai gražus ir svarbus. Pabrėžkite, jog skirtingumai gali daugiau jungti negu skirti ir nesuteikia pagrindo patyčioms. 

3)Atkreipkite dėmesį į lyčių lygybę  mokykloje -tiek berniukai, tiek mergaitės turi teisę į kokybišką mokymosi procesą ir lygiavertišką vertinimą,nepriklausomai nuo jų lyties. Nėra protingesnės ar emocingesnės lyties, yra tik visuomenėje vyraujantis skirtingi lūkesčiai lytims, kurie yra tiesiogiai susiję su tuo, kokias vėliau galimybes turi vyrai ar moterys.

4)Kalbėdami apie tarpasmeninius santykius - pabrėžkite abipusės pagarbos ir lygiavertiškumo svarbumą. Skatinkite vaikų ir paauglių kritinį mąstymą diskutuodami apie lyčių stereotipus: ar tikrai visoms moterims svarbiausia gaminti valgyti ar rūpintis buitimi? Kas nutinka, kai tėčiai nedalyvauja vaiko auginime? Ką reiškia lygiavertiški santykiai? Asmeninio ir profesinio gyvenimo derinimas?

5)Kalbėkitės apie meilę, kuri vienija visus žmones- tiek heteroseksualius, tiek homoseksualius (biseksualius). Įsimylėję žmonės rūpinasi vieni kitais, svajoja apie ateitį, įsirenginėja namus, rūpinasi buitimi, kai kurie - augina vaikus. Perduokite ugdytiniams/-ėms žinutę, jog nepriklausomai nuo lytinės orientacijos, kiekvienas santykis yra svarbus ir vertas pagarbos.


Parengė VšĮ „Įvairovės ir edukacijos namai“ komanda, 2018 rugsėjo 10d.

Comments


Straipsniai

bottom of page